Historyczne ciekawostki w Karpaczu

Karpacz to nieduże miasteczko, będące popularnym kierunkiem wypraw turystycznych. Ten znajdujący się w województwie dolnośląskim kurort cieszy się powodzeniem bez względu na porę roku. Zimą można tu zaszaleć na nartach, zaś latem zdobywać okoliczne, karkonoskie szczyty. Najwyższy z nich, Śnieżka, znajduje się zaledwie około 7 km od centrum, zaś przez sam jego środek przepływa rzeka Łomnica. To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie na nas tu czekają, a zapoznanie się z całą ofertą pozwoli nam zaplanować wymarzone wakacje w Karpaczu.

Baza noclegowa [] u podnóża Śnieżki zapewnia nam wspaniałe widoki i różnorodność. Karpacz i jego oferta noclegowa jest skierowana do każdego turysty, szczególnie przyjazna jest rodzinom z dziećmi, które dobrze będą czuły się w tej miejscowości. Karpacz to historia, która głęboko odcisnęła się na tutejszych zabudowach. Dziś, dzięki nim możemy zapoznać się z przeszłością okolicy, a wśród najciekawszych adresów powinniśmy umieścić Kościół Górski Naszego Zbawiciela, znany także jako Świątynia Wang. Obiekt ten w 1842 roku przywędrował w Karkonosze z norweskiego miasteczka, w którym zbudowany został na przełomie XII i XIII wieku. Oprócz historii tego miejsca, ciekawostką jest łączenie elementów drewnianych bez użycia gwoździ czy krucyfiks, wykonany w 1846 r.  z jednego kawałka drewna.

Dziś to nie jedyna budowla sakralna, której warto poświęcić swój czas i która wpisana jest na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jednak z pewnością najbardziej urokliwa. Dodatkowo wśród zabytków możemy znaleźć takie perełki, jak Dworzec Kolejowy z roku 1895. Miejsce to, dziś już nieczynne, służy jako Muzeum Zabawek [https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Zabawek_w_Karpaczu], natomiast do roku 2000 przewoziło tysiące turystów, doceniających górskie klimaty. Schronisko Strzecha Akademicka to kolejny punkt, w którym warto się zatrzymać, na przykład podczas wędrówki jednym z okolicznych szlaków, prowadzących na Śnieżkę. Znajduje się ono na wysokości 1258 m. n. p. m. To najstarszy tego typu obiekt w Karkonoszach, który jest w stanie przyjąć 140 osób, a według prowadzonych ksiąg, wśród gości, można znaleźć nawet J. W. Goethe.

Karpacz to wyjątkowe miejsce, które skrywa w sobie niezwykłe historie, związane z największymi Polakami. Przeszłość tego miejsca do dziś odgrywa w nim ogromną rolę, a sama miejscowość, której początki sięgają wieku XIV, stała się kurortem wypoczynkowym, z piękną naturą w tle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>