Jura Krakowsko-Częstochowska i skarby w Krakowie

Jura Krakowsko-Częstochowska słynie między innymi z tego, że w pobliżu leży jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, czyli Kraków, które zachwyca wszystkich turystów swoją różnorodnością, renesansowym klimatem, niezwykle cennymi zabytkami, itp. Co przede wszystkim warto tam zobaczyć?

Na uwagę zasługuje między innymi ulica Grodzka oraz jej okolice. Stoi tam przepiękny romański kościół św. Andrzeja, który jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych w całym kraju. Powstał on bowiem już w drugiej połowie XI wieku i wybudowano go z wapiennej kostki. Wnętrze świątyni to urokliwe wąskie okienka, kolumienki i okazały fryz. Świątynia charakteryzuje się także występowaniem cech obronnych. Tuż obok znajduje się barokowy kościół św. Piotra i św. Pawła, w którym to powieszono słynne wahadło Foucalta. Udowadnia ono ruch obrotowy Ziemi. Kościół wybudowany został pod koniec XVI i na początku XVII wieku i wzorowany jest na rzymskim kościele Jezuitów. W jego podziemiach spoczywa Piotr Skarga, który to namówił Zygmunta III Wazę do budowy świątyni. Na uwagę zasługuje również dwunastowieczna bazylika Trójcy Świętej, która została wzniesiona z cegły oraz kostki wapiennej. Znajduje się tam m.in. szesnastowieczna kaplica św. Jacka, w której umieszczono relikwie tego świętego. Imponująco prezentują się przepiękne witraże Stanisława Wyspiańskiego oraz urokliwe polichromie.

Oczywiście warto także wybrać się na Rynek Główny, który był największym średniowiecznym placem w całej Europie. Imponująco prezentują się m.in. Sukiennice, które były miejscem handlu już w XIII wieku. Obecny gmach wybudowano w XVI wieku, a na jego piętrze znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Na rynku wznosi się także okazała wieża ratuszowa, która również jest bardzo stara i można z niej podziwiać wspaniałą panoramę. Wokół głównego placu znajduje się wiele przepięknych zabytkowych kamienic, które należały niegdyś do krakowskich patrycjuszy. Oczywiście nie można zapomnieć o kościele Mariackim, który jest jedną z najpiękniejszych średniowiecznych świątyń w kraju. Imponująco prezentuje się między innymi ołtarz Wita Stwosza.

Oprócz tego warto wiedzieć, że w okolicy powstała świetna baza wypoczynkowa [więcej: wolne noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska], a Jura oferuje pokoje dostosowane do potrzeb turystów. Nie ma zatem na co czekać, trzeba wybrać się w te okolice.

One thought on “Jura Krakowsko-Częstochowska i skarby w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>