Radomskie kamienice Gąski i Esterki

Radom to jedno z największych miast w Polsce środkowej. Bez wątpienia każdy znajdzie tutaj coś do zrobienia, jednak w dalszym ciągu miasto bardzo rzadko pojawia się na turystycznych mapach. Podróżnicy z jakiegoś powodu dość często omijają Radom po drodze do innych, teoretycznie bardziej interesujących miejsc, nie zdając sobie zupełnie sprawy jak wielki potencjał turystyczny drzemie w tym mieście.

Bogata baza noclegowa, świetne zaplecze kulinarno-gastronomiczne, a także mnóstwo ciekawych atrakcji i zabytków z pewnością czynią z Radomia bardzo interesujące miejsce na weekendowy city break. Jedną z najciekawszych rzeczy jest jego dawna architektura, a zwłaszcza miejscowe kamienice i związane z nimi arcyciekawe historie. Warto znać choćby jedną z nich. W XVII wieku w dwóch sąsiadujących ze sobą niewielkich kamienicach mieszkała sobie spokojnie dwójka Radomian – bardzo piękna Esterka i ważny miejscowy radca Gąska. Pewnego razu w kamienicy należącej do Gąski zatrzymał się na wypoczynek sam Karol Gustaw – ówczesny król Szwecji. Jak to w życiu bywa Esterka bardzo spodobała się jednemu z królewskich rajtarów, czego nie omieszkał oczywiście pokazać zarówno samej zainteresowanej, jak i wszystkim członkom królewskiego orszaku. Z racji tego, że nie zachowywał się jak na dżentelmena przystało dziewczyna musiała się bronić przed niechcianym adoratorem używając w tym celu wiadra.

To oczywiście tylko jedna z bardzo wielu lokalnych legend, jakie opowiada się tutaj turystom o dwóch najmniejszych i zarazem bardzo kolorowych kamienicach z misternie zdobionymi barokowymi szczytami, jednak z pewnością jedna z ciekawszych i chętnie słuchanych przez radomskich gości.

Radom oferuje noclegi w zasadzie każdemu. Bez wątpienia na zasobność kieszeni czy zindywidualizowane potrzeby wszyscy przybywający do miasta znajdą miłe u wygodne lokum na czas pobytu (katalog noclegowy-).

Radom to miasto, które wciąż wydaje się być białą plamą na turystycznej mapie Polski i Europy. A szkoda, bowiem bez wątpienia ma się czym pochwalić i na pewno jest bardzo atrakcyjną alternatywą na weekend w innych dużych miastach regionu mazowieckiego. Wystarczy spakować plecak i zarezerwować jeden z licznych noclegów, które oferuje. Z pewnością będzie to bardzo ciekawie i owocnie spędzony czas bez względu na to czy w podróż udamy się z dziećmi czy samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>