Sztuka i historia Podhala

Zakopane cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Można wręcz powiedzieć, że zimą nie ma sobie równych. Latem także jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc. Być może większość ludzi ma wrażenie, że z takim położeniem, jakim cieszy się Zakopane, wszyscy skupili się tylko na obsłudze ruchu turystycznego w górach. To prawda, że baza noclegowa miasta jest bardzo rozbudowana. Zakopane może zaoferować noclegi w wielu punktach, w tym prywatnych kwaterach udostępnianych przez Górali. Bardziej wymagający turyści zatrzymują się w luksusowych hotelach i ośrodkach, gdzie mogą także skorzystać z oferty salonów spa, siłowni, basenu czy restauracji. Jednak nie prawdą jest, że wszyscy pracują tu jedynie w branżach nastawionych na jak największe tłumy turystów, dobrze rozwija się także tutejsze życie kulturalne, które cieszy się z bardziej wymagających gości przybywających do miasta.

W Zakopanem znajdziemy na przykład słynny teatr – Teatr Witkacego, który od kilkudziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Miłośnicy sztuki zadowoleni będą także, gdy odwiedzą Galerię Władysława Hasiora oraz Miejską Galerię Sztuki im. Władysława Zamoyskiego. W mieście warto odwiedzić także Galerię Sztuki Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich. Tutaj można zobaczyć chociażby kolekcję pięknych tkanin, pochodzących z państw azjatyckich. Zakopane to również warte zobaczenia muzea. Zbiory Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego przybliżą nam historię rozwoju Podhala, kultury góralskiej oraz tatrzańskiej przyrody. Istnieje ono od 1888 roku i jest to zarazem jedno z najstarszych regionalnych muzeów w Polsce. Posiada także kilka filii, rozsianych po całym mieście, z których najważniejszą chyba jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego, poświęcone rozwojowi kierunku w architekturze, który odpowiada za wygląd większości zakopiańskich zabudowań. Zakopane to też inne muzea, z których duża część poświęcona jest poszczególnym osobom, które związały się w trakcie swojego życia z Zakopanem. W „Opolance” zobaczyć można zbiory opowiadające o działalności Kornela Makuszyńskiego, a Willa Harenda jest siedzibą muzeum Jana Kasprowicza. W Muzeum Karola Szymanowskiego stoi natomiast pianino, na którym grał niegdyś ten kompozytor. Każde z tych muzeów posiada w zbiorach wiele prywatnych przedmiotów, ale także opisy działalności tych twórców, które przybliżają nam ich życiorysy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>